Sobota, 30 września 2023

Co zmieniła uchwała „Rumia bez plastiku”?

Od 1 września 2019 roku w naszym mieście obowiązuje uchwała „Rumia bez plastiku”, której głównym założeniem było zmobilizowanie magistratu, gminnych jednostek i partnerów do stopniowej rezygnacji z jednorazowych opakowań i naczyń, a także odejścia od wody w plastikowych butelkach. Co przez blisko 4 lata udało się osiągnąć w tym zakresie?

Autorami „antyplastikowej uchwały” są miejscy radni, przedstawiciele klubu Ponad Podziałami, chcący przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, promocji ekologicznych nawyków i poprawy zdrowia mieszkańców. Zgodnie z założeniami inicjatywa miała objąć urząd miasta, podległe mu jednostki organizacyjne, a także ich pracowników oraz mieszkańców. Jako główne cele uchwały określono: sukcesywne wyeliminowanie wykonanych z plastiku opakowań i naczyń jednorazowego użytku, stopniowe zaprzestanie zaopatrywania się w wodę w plastikowych butelkach, promowanie spożywania wody z dystrybutorów, współpracę z podmiotami oferującymi ekologiczne zamienniki, a także dalszy montaż w przestrzeni publicznej koszów umożliwiających segregację odpadów.

Jeszcze w 2019 roku władze miasta zaczęły wdrażać działania wpisujące się w założenia uchwały „Rumia bez plastiku”. Urzędnicy uruchomili kampanię informacyjną opowiadającą o negatywnych skutkach produkcji plastiku i jego utylizacji, zrewidowano dokonywane przez gminę zakupy i zamawiane gadżety, a podczas miejskich wydarzeń coraz rzadziej można było uświadczyć jednorazowe opakowania, naczynia, sztućce, butelki czy siatki. Za przykładem poszły miejskie jednostki, szkoły i przedszkola. Także prywatne podmioty i osoby fizyczne, które korzystają z gminnych obiektów, zostały zmobilizowane do przestrzegania zapisów uchwały. Przebieg tej proekologicznej rewolucji dość wiernie obrazują statystyki.

Suma plastikowych butelek zakupionych przez rumskie jednostki

2018 rok

2019 rok

2020 rok

2021 rok

2022 rok

28788

9937

4338

5241

5095


Z danych wynika, że w 2018 roku, czyli przed wejściem w życie uchwały, najwięcej plastikowych butelek kupował urząd miasta (18 000), MOPS (3102) oraz MOSiR (2731). Łącznie rumskie jednostki, szkoły i przedszkola nabyły ich wówczas blisko 28 800. Był to zarazem ostatni rok, w którym urząd dokonał tych nieekologicznych zakupów. W 2019 roku roczna suma zakupionych przez rumskie podmioty butelek spadła do niespełna 10 000. Bardziej znaczące odejście od nieekologicznych zakupów nastąpiło w latach 2020-2022. Wówczas niektóre rumskie placówki i jednostki przestały przeznaczać środki na ten cel, a tym samym roczna suma plastikowych butelek kupowanych przez jednostki została zredukowana średnio do 4900 sztuk.

Suma jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych zakupionych przez rumskie jednostki

2018 rok

2019 rok

2020 rok

2021 rok

2022 rok

39965

6990

145

70

0


Uchwała okazała się bardziej skuteczna w przypadku jednorazowych artykułów wykonanych z tworzyw sztucznych. Plastikowe sztućce, talerze, słomki, kubki czy pojemniki jeszcze w 2018 roku stanowiły na terenie rumskich jednostek powszechny widok. Najwięcej kupował ich urząd miasta (20 000), MOSiR (14 365) i MOPS (3900). Wszystkie rumskie podmioty nabywały wówczas łącznie prawie 40 000 takich nieekologicznych produktów. W 2019 roku ich liczba spadła do 6990, w 2020 roku do 145, w 2021 roku było to zaledwie 70. W 2022 roku jednorazowe artykuły całkowicie zniknęły z miejskiej przestrzeni, przyczyniła się do tego również unijna „dyrektywa plastikowa”.

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to, co dzieje się w zakresie produkcji plastiku i jego utylizacji, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też przyjęliśmy tę uchwałę, która była zaczątkiem czegoś większego, ale też pokazuje, że jako radni staramy się zadbać o wszystkie obszary życia rumian. Małymi krokami dążymy do tego, żeby pomóc nie tylko miastu, ale całej planecie. Na nasze szczęście pojawia się coraz więcej osób, które z własnej inicjatywy dbają o środowisko naturalne. Coraz większej liczbie rumian zależy na zielonym i ekologicznym mieście, a taka postawa obywatelska to ogromny skarb – podkreśla Maria Bochniak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Rumi. – Jako mieszkańcy oczekiwalibyśmy szybszych decyzji na poziomie rządowym. Były zapowiedzi, że Polacy będą mieć możliwość oddawania butelek po napojach plastikowych, tak jak odbywa się to w wielu krajach Unii Europejskiej. Dużą zmianą byłaby też możliwość zakupu i zapakowania np. mydła, szamponów, płynnych kosmetyków czy chemii gospodarczej bezpośrednio do własnych pojemników wielokrotnego użycia. Takie rozwiązania przekładałyby się na mniejsze generowanie opakowań plastikowych, a produkty byłyby trochę tańsze – dodaje.