Poniedziałek, 30 grudnia 2024

Obowiązki przedsiębiorców

Obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami 
 
Informujemy, iż zgodnie z ustawą  z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 399) art. 6 ust. 1 pkt 2 każdy właściciel nieruchomości niezamieszkałej, na której powstają odpady komunalne, w tym podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę na korzystanie z usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej na terenie Gminy Rumia. Wykaz podmiotów dostępny jest na stronie internetowej Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w Gdynia Rejestr działalności regulowanej – KZG.  
 
Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m.in.: placówki oświatowe, zakłady produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, sklepy.
Niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej. Winny one być gromadzone w odrębnych pojemnikach i oddzielnie odbierane. 
 
W sytuacji, gdy nieruchomość składa się z dwóch części, tj. przeznaczonej na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, tzw. nieruchomość mieszana, właściciele nieruchomości* powinni:
·       uiszczać w gminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej, zgodnie ze złożoną deklaracją,
·       zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, na część nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzona jest działalność gospodarcza a w przypadku gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów spoczywa na prowadzącym działalność w lokalu, chyba że umowa najmu stanowi inaczej.
 
Umowa powinna obejmować frakcje odpadów:
1)    zmieszanych, 
2)    biokuchennych, 
3)    papieru, 
4)    szkła,
5)    metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych. 
Odbiór odpadów winien odbywać się zgodnie z częstotliwością określoną w uchwale Rady Miejskiej Rumi z dnia 22 listopada 2022r. w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Rumia. 
 
Przypominamy przedsiębiorcom oraz innym właścicielom nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne, że jeżeli do tej pory nie zawarli takiej umowy, zobowiązani są niezwłocznie tego dokonać. Za brak umowy na odbieranie odpadów komunalnych grozi kara grzywny.
 
*kto jest właścicielem nieruchomości rozstrzyga treść art. 2 ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy stanowiąc, że pod pojęciem właściciela nieruchomości – rozumieć należy także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
 
 

 

Uchwała nr XLVI/617/2022 Rady Miejskiej Rumi z dnia 10 października 2022 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy