Sobota, 21 grudnia 2024

Dzieci wiedzą coraz więcej o ekologii

Miejski program edukacji ekologicznej, którym zostały objęte dzieci w wieku od 3 do 7 lat, jest już na półmetku. Wykorzystując innowacyjne narzędzia i materiały dydaktyczne, publiczne szkoły i przedszkola w Rumi od kilku miesięcy realizują serię zajęć i prośrodowiskowych warsztatów. Najmłodsi sadzą kwiaty, segregują odpady, zdrowo się odżywiają i korzystają z butelek filtrujących. Wszystko po to, by nauczyć się życia w zgodzie z planetą.

Pilotażowa edycja programu edukacji ekologicznej ruszyła 3 października 2022 roku, a zakończy się w czerwcu 2023 roku. Przygotowany przez lokalnych nauczycieli i urzędników program zawiera sześć bloków tematycznych związanych z: rumskimi ekobohaterami, segregacją odpadów, powietrzem, wodą, światem zwierząt i roślin, a także zdrowiem. Pierwsza edycja skierowana jest do publicznych placówek oświatowych i objęła 1600 dzieci.

W ramach pilotażu urząd miasta wyposażył placówki między innymi w interaktywne tablice w kształcie labiryntów, kosze do segregacji odpadów, wielkoformatowe gry podłogowe czy pakiety roślin. Ponadto wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali butelki filtrujące.

Program umożliwił już dzieciom między innymi uczestnictwo we wspólnym sadzeniu kwiatów, spacerach przyrodniczych, zajęciach kulinarnych, a także poznanie miejskich ekobohaterów oraz odwiedzenie siedziby rumskiego PUK-u. Za udział w wydarzeniach bądź zdobycie konkretnych umiejętności dzieci otrzymują pieczątki do specjalnych książeczek. Jak podkreślają koordynatorzy, ten prosty system nagradzania stanowi dla najmłodszych niezwykłą motywację do dalszych aktywności.

Pierwsza edycja programu edukacyjnego potrwa jeszcze niespełna pół roku, w tym czasie dzieci i koordynatorzy będą mogli wziąć udział w kolejnych przedsięwzięciach. Wkrótce Miejski Dom Kultury w Rumi zaprosi maluchy do obejrzenia spektaklu pt. „Wielkie porządki cioci Utylii”. Placówki otrzymają też donice umożliwiające założenie ogródków warzywnych lub owocowych, aby dzieci mogły się nauczyć uprawy roślin. Ponadto uczniowie klas pierwszych posadzą drzewa na terenie szkół, a nauczyciele wezmą udział w konkursie na przygotowanie scenariusza do zajęć. Podsumowanie pilotażu zostało zaplanowane na 17 czerwca, w ramach finału akcji „Czysta Rumia”.

Jesteśmy pod wrażeniem, z jakim zaangażowaniem nasi nauczyciele podeszli do tematu. Zajęcia są różnorodne i co najważniejszepraktyczne. Dzieciom bardzo spodobało się zdobywanie pieczątek za opanowanie konkretnych umiejętności. Natomiast spośród wszystkich pomocy naukowych, które podarowaliśmy placówkom, największym zainteresowaniem cieszą się mobilne tablice – podkreśla Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych.

Kolejna edycja miejskiego programu edukacji ekologicznej ma zostać rozszerzona o niepubliczne szkoły i przedszkola, ponieważ celem przedsięwzięcia, poza propagowaniem wśród dzieci zachowań prośrodowiskowych, jest ujednolicenie treści, które są przekazywane rumskim maluchom podczas tego typu zajęć. Władze miasta chcą też wyposażyć nauczycieli w dodatkowe narzędzia uatrakcyjniające te lekcje.