Piątek, 31 marca 2023

Jak Rumia kwitnie wiosną?

Po kilku mroźnych i wietrznych miesiącach nastąpiła wiosenna odwilż. Na ulicach Rumi pojawia się coraz więcej rowerzystów i spacerowiczów, również przyroda budzi się do życia. Miejskie rabaty kwiatowe i donice stają się bujniejsze i bardziej kolorowe, a to dopiero początek tegorocznej metamorfozy.

Wiosenne porządkowanie miejskiej zieleni rozpoczęło się w drugiej połowie marca. Od tego czasu współpracujący z urzędem wykonawcy realizują przycinki, nawożenia, podlewania i grabienia, a także uzupełniają korę oraz braki w nasadzeniach, zwalczają chwasty i sprzątają zalegające między roślinami śmieci. Prace są prowadzone głównie na terenie parków oraz przy najbardziej uczęszczanych ulicach i rondach.

Tylko przy ulicy Dębogórskiej, gdzie powstał nowy zieleniec, niedawno pojawiło się 10 tysięcy roślin – między innymi lilaki, szałwie, ostnice, miskanty i róże. W innych rejonach Rumi dosadzono kilkaset sezonowych roślin, są to głównie bratki, niezapominajki i stokrotki. Większość wymienionych roślin pochodzi od tutejszych ogrodników.

Przemieszczające się po mieście osoby mogą też natrafić na nowe donice oraz świeżo posadzone drzewa. Wkrótce pojawi się również ponad 200 wieloletnich roślin, które uzupełnią rabaty i klomby. Dodatkowo planowane jest wykonanie ogrodzeń wokół rabat cyklicznie niszczonych przez wyprowadzane na spacer psy.

Natomiast jesienią w miejskiej przestrzeni ponownie będzie można uświadczyć wrzosy, chryzantemy i dobrze znane już mieszkańcom ozdobne kapusty. Przybędzie też drzew, między innymi dzięki akcji „Zieleń na mur-beton”, w którą angażuje się coraz większa liczba lokalnych przedsiębiorców.


Sugestie bądź uwagi dotyczące miejskiej zieleni można zgłaszać pracownikom Wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Rumi: