Poniedziałek, 09 września 2024

Jerzyk – pogromca komarów

W 2022 roku, dzięki głosom mieszkańców oddanym w Budżecie Obywatelskim, realizowany będzie projekt „Jerzyk – pogromca komarów” . W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest zamontowanie około 200 sztuk budek lęgowych na budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej oraz przeprowadzenie konsultacji ornitologicznych. 

W grudniu br. do zarządców obiektów użyteczności publicznej (placówki oświatowe, medyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje publiczne) skierowano prośbę o podjęcie współpracy w  zakresie realizacji projektu.

Jerzyk jest ptakiem typowo miejskim, który w celu założenia gniazd upodobał sobie głównie szczeliny starych kamienic czy bloków z wielkiej płyty. Ptak ten większość swojego życia spędza w powietrzu, żywi się owadami latającymi, takimi jak komary, które łapie w locie. Pojedynczy ptak, dziennie, jest w  stanie  schwytać ich nawet 20.000.  

W Polsce przebywa krótko, w okresie od przełomu kwietnia i maja do końca sierpnia, mając w tym okresie swój jedyny lęg w roku. Jest to zatem okres, w którym toczymy często nierówną walkę z komarami, a jerzyk – naturalny pogromca komarów, przyczynia  się do zmniejszenia populacji tych owadów w mieście.  

Należy zaznaczyć, iż jerzyki, żyjąc w bliskim sąsiedztwie ludzi są całkowicie nieuciążliwe. Są to jedne z najczystszych ptaków, są ciche, a w gniazdach pojawiają się tylko o świcie i już po zmroku, przez co trudno je zaobserwować. Jerzyki żyją ponad 20 lat i bardzo przywiązują się do swoich gniazd, co roku wracając w to samo miejsce.