Sobota, 21 grudnia 2024

LOCATEE walka z ubóstwem energetycznym w prywatnych budynkach wielorodzinny

Gmina Miejska Rumia wraz z Instytutem Badań Strukturalnych w Warszawie,  University of Piraeus Research Center (UPRC) z Grecji, Universidade Nova de Lisboa (NOVA) z Portugalii, Institute for European Energy and Climate Policy (IEECP) z  Holandii, Miastem Piraeus z  Grecji, Miastem Torres Vedras z Portugalii, Austrian Energy Agency (AEA) z  Austrii, Habitat for Humanity International (HFH) ze Słowacji oraz Euractiv Media Network (EURACTIV)z Holandii rozpoczął współpracę w ramach unijnego grantu LIFE pn. LOCATEE - Władze lokalne w walce z ubóstwem energetycznym w prywatnych budynkach wielomieszkaniowych.

O projekcie 

Głównym celem projektu LOCATEE jest wsparcie samorządów w przeciwdziałaniu ubóstwu energetycznemu poprzez modernizację energetyczną prywatnych budynków wielorodzinnych.  

 

Założenia projektu: 

  • dostarczenie zestawu narzędzi identyfikacji gospodarstw domowych w ubóstwie energetycznym, dopasowania rodzaju interwencji do ich indywidualnych potrzeb, a także integracji działań łagodzących ubóstwo energetyczne z dokumentami strategicznymi gmin; 

  • wzmocnienie powiązania między prywatnymi właścicielami nieruchomości (wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe) a lokalnymi politykami klimatyczno-energetycznymi w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej, dbając o ich społeczny wymiar, animując rozwiązania instytucjonalne takie jak punkty kontaktowe i grupy robocze; 

  • zaadresowanie bariery renowacji prywatnych budynków wielorodzinnych, rozwijając zdolności władz lokalnych w zakresie pośredniczenia w procesie transformacji energetycznej.  

Narzędzia wypracowane w projekcie wzostanie wdrożone w trzech samorządach Centralnej, Południowej i Południowo-Wschodniej Europy: Rumi (Polska), Torres Vedras (Portugalia) i w Pireusie (Grecja), a następnie w 32 innych samorządach europejskich. Trzyletni projekt LOCATEE rozpoczął się w październiku 2024 roku. 

 

Zakładamy również, że działania podejmowane w trakcie trwania projektu wspomogą w renowacji budynków, co w rezultacie wygeneruje jeszcze szersze, pozytywne efekty ekologiczne i społeczne. 

Partnerzy w projkecie:

Leader projektu: Instytut Badań Strukturalnych (IBS), Polska

University of Piraeus Research Center (UPRC), Grecja

Universidade Nova de Lisboa (NOVA), Portugalia

Institute for European Energy and Climate Policy (IEECP), Holandia

Miasto Rumia, Polska

Miasto Piraeus, Grecja

Miasto Torres Vedras, Portugalia

Austrian Energy Agency (AEA), Austria

Habitat for Humanity International (HFH), Słowacja

Euractiv Media Network (EURACTIV), Holandia

Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.