Poniedziałek, 09 września 2024

Mieszkańcy i samorządowcy wspólnie wysprzątali rumskie ulice

Ogromna frekwencja udowodniła, że „Czysta Rumia” to już tradycja. Po raz ósmy mieszkańcy i samorządowcy wspólnie wysprzątali ulice i odpoczywali na ekologicznym festynie. Celem akcji, jak co roku, było oczyszczenie miejskiej przestrzeni z zalegających śmieci oraz propagowanie ekologii w przystępny sposób.

W sobotni poranek, 17 czerwca, osoby chcące wziąć udział w społecznym sprzątaniu Rumi spotkały się z koordynatorami w 11 strefach. Zastępcy burmistrza miasta, sekretarz, radni, nauczyciele i społecznicy wydali wolontariuszom worki i rękawiczki, a następnie zaprowadzili ich w zakątki miasta, które są najczęściej zaśmiecane. Kilkuset chętnych, w różnym wieku, zapełniało śmieciami worki bądź zgłaszało organizatorom miejsca, które należy oczyścić z wielkogabarytowych odpadów. Jak zauważają uczestnicy „Czystej Rumi”, z roku na rok miasto jest coraz czystsze i trudno natrafić na dzikie wysypiska.

Była to kolejna edycja akcji zapoczątkowanej w 2015 roku przez burmistrza Michała Pasiecznego. Od tego czasu setki, a może nawet i tysiące, wolontariuszy cyklicznie sprzątają Rumię. Są to ludzie, którym zależy na tym, by w naszym mieście było jak najpiękniej, jak najczyściej, jak najbardziej estetycznie. Wszystkim tym osobom jestem bardzo wdzięczny za pomoc i zaangażowanie – mówi wiceburmistrz Ariel Sinicki, który koordynował sprzątanie Janowa.

W nagrodę za wzorową postawę obywatelską i wysiłek włożony w uprzątnięcie miejskiej przestrzeni każdy wolontariusz otrzymał opaskę uprawniającą do odbioru zestawu gadżetów, które były wręczane podczas odbywającego się po południu w parku Starowiejskim festynu ekologicznego. Oficjalnego otwarcia tego wydarzenia dokonał wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, który będąc na scenie, przywitał mieszkańców, podziękował za ich aktywność i obecność, a także zachęcił do bezpłatnego korzystania z dostępnych atrakcji.

Na chętnych czekało kilkanaście różnych stoisk o ekologicznym charakterze i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przy siedzibie MDK-u dzieci i dorośli sprawdzali swoją wiedzę, kręcąc kołem fortuny i odpowiadając na pytania dotyczące środowiska naturalnego. W zamian można było otrzymać sadzonki oraz miejskie gadżety. Nieopodal znajdowało się stanowisko poświęcone pszczołom oraz instruktor pomagający we własnoręcznym montażu budek dla ptaków.

Przemieszczając się w kierunku sceny letniej, wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej, można było dowiedzieć się wszystkiego o drapieżnych ptakach, a nawet wykonać sobie zdjęcie z tymi zwierzętami. Nieopodal przedstawiciele Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” zapraszali do samodzielnego stworzenia dekoracji z drewna. Kolejną atrakcją była strefa rękodzieła, gdzie instruktorzy pomagali w uszyciu woreczków na warzywa i owoce, wykonaniu ekomydeł i ekobiżuterii, a także pokazywali, jak stworzyć z odpadów przedmioty codziennego użytku. Na miłośników jednośladów czekały energowery – przy tym stanowisku, podczas stacjonarnej jazdy, wytwarzało się energię niezbędną do uruchomienia wyciskarki soków i uzyskania zdrowego napoju.

Po drugiej stronie ścieżki przygotowana została strefa wielkopowierzchniowych gier planszowych, które edukują graczy w zakresie ekologii. Tam też można było wziąć udział w warsztatach poświęconych własnoręcznemu dekorowaniu lnianych toreb czy tworzeniu „lasu w słoiku”. Natomiast przy samej scenie czekał ufundowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dmuchaniec oraz strefa poświęcona grze terenowej. Ogromne wrażenie na uczestnikach wydarzenia robiły pojazdy reprezentujące rumski PUK, gdzie dzieci obsługiwały śmieciarki pod okiem zawodowych kierowców. Na głodnych i spragnionych jak zawsze czekała również odpłatna strefa gastronomiczna.

Równocześnie na scenie przez kilka godzin odbywały się animacje i zabawy dla dzieci. Rozstrzygane były również konkursy i projekty skierowane do przedszkolaków, uczniów, wychowawców, nauczycieli i koordynatorów zaangażowanych w „Rowerowy Maj” oraz pilotażowy program edukacji ekologicznej.


Partnerami organizowanego przez Urząd Miasta Rumi wydarzenia byli: PUK Rumia, MDK Rumia, MOSiR Rumia, KZG „Dolina Redy i Chylonki”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Rekopol, Multikino Rumia, Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, InPost oraz producent gier planszowych Alexander.