Piątek, 11 lipca 2025

Pierwszy Okrągły Stół dla zabudowy wielorodzinnej w Rumi

Pierwszy Okrągły Stół dla zabudowy wielorodzinnej w RumiAktualności, Ochrona środowiska,


Rumia rozszerza działania w zakresie efektywności energetycznej o wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Eksperci, zarządcy i urzędnicy dzielili się doświadczeniami i pomysłami, jak skutecznie wspierać modernizację i pomagać mieszkańcom zagrożonym ubóstwem energetycznym.

W ramach projektu LOCATEE współfinansowanego z unijnego programu LIFE+ 25 czerwca w Rumi odbył się pierwszy Okrągły Stół poświęcony efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Podczas spotkania uczestnicy m.in.: zarządcy nieruchomości, eksperci, konsultanci i urzędnicy – dyskutowali o audytach energetycznych budynków jako narzędzia skutecznej modernizacji oraz praktycznych aspektach rozliczania energii na przykładzie Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo. Dodatkowo przedstawiciel fundacji naukowej – Instytutu Badań Strukturalnych z Warszawy – zaprezentował narzędzie do mapowania ubóstwa energetycznego, na podstawie danych administracyjnych.

Rozmowy skupiały się na charakterystyce i potrzebach mieszkańców budynków z budynków wielorodzinnych.

Poruszono wyzwania związane z renowacją budynków wielorodzinnych i sposoby wsparcia najbardziej zagrożonych gospodarstw domowych oraz nakreślono dalsze wspólne działania. 

Spotkanie było ważnym krokiem w budowaniu współpracy i służyło wymianie dobrych praktyk, które pomogą poprawić komfort życia mieszkańców rumskich wspólnot i spółdzielni oraz ograniczyć ubóstwo energetyczne.

Przypomnijmy, że w październiku 2024 r. Rumia rozpoczęła współpracę z Instytutem Badań Strukturalnych w Warszawie w ramach unijnego grantu LIFE+ pn. Władze lokalne w walce z ubóstwem energetycznym w prywatnych budynkach wielomieszkaniowych. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie systemu pomiaru i monitorowania ubóstwa energetycznego w małych i średnich miastach Polski, Portugalii i Grecji. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki środkom programu LIFE+ w konkursie pt. Łagodzenie wieloletniego ubóstwa energetycznego i wrażliwości na niedobory energii w Europie. Nowatorskim elementem projektu będzie wykorzystanie i integracja różnorodnych danych administracyjnych o budynkach i mieszkańcach. Opracowanie systemu zapewni współpraca z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Europie. Następnie, w każdym państwie, partner naukowy wdroży system razem z miastem, a także udzieli wsparcia doradczego w obszarze miejskich polityk klimatycznych i społecznych.