Czwartek, 25 kwietnia 2024
Rumia zorganizowała festyn, by promować działania na rzecz klimatu

Rumia zorganizowała festyn, by promować działania na rzecz klimatu

Konieczność wymiany pieca, jakość powietrza w mieście czy możliwość uzyskania dofinansowań na montaż pomp ciepła – między innymi takie tematy poruszano podczas niedzielnego (6 czerwca) spotkania informacyjnego połączonego z minifestynem. Wydarzenie odbyło się na terenie parku Starowiejskiego i przyciągnęło wielu mieszkańców zainteresowanych lokalnym wymiarem transformacji klimatyczno-energetycznej.

W Rumi mamy około 4000 pieców węglowych, z czego 98% w prywatnych domkach, a 2% stanowi zasób miejski. Dzięki czujnikom widzimy, jak znacząco poprawiła się jakość powietrza np. na Zagórzu, gdzie zniknęło około 200 takich pieców. Było to możliwe dzięki zdobytym dotacjom, bloki zostały podłączone do sieci ciepłowniczej OPEC-u – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Walczymy o czystsze powietrze dla nas, mieszkańców Rumi. W tym roku zaczął działać w urzędzie Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, który wspiera rumian w zakresie możliwości pozyskiwania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej. Jako urząd przygotowujemy również dodatkowy program dla mieszkańców, aby łatwiej było wymienić popularnego kopciucha i docieplić domy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku program będzie uruchomiony. Oprócz doradztwa wydział zajmuje się pisaniem wniosków o dotacje do różnych konkursów grantowych, aby Rumia możliwie najszybciej ulegała transformacji klimatycznej – wylicza burmistrz.

Okazją do uzyskania porad oraz pogłębienia wiedzy na temat tzw. pomorskiej uchwały antysmogowej i odnawialnych źródeł energii było niedzielne wydarzenie. Przedstawiciele Wydziału Klimatu i Ochrony Powietrza omawiali z mieszkańcami możliwości pozyskania dofinansowań na wymianę źródła ogrzewania, termomodernizację domów i nie tylko. Partnerem akcji była firma Viessmann, której pracownicy prezentowali nowoczesne technologie z zakresu powietrznych pomp ciepła, opowiadali o ich montażu oraz odpowiadali na pytania odwiedzających.

Wyższe dotacje można zdobyć na odnawialne źródła energii, np. pompy pobierające ciepło z gruntu lub powietrza do ogrzewania budynków i wody bieżącej. Jest też dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, które produkują prąd. Naprawdę warto o tym pomyśleć, ponieważ prognozy mówią o corocznych podwyżkach cen prądu na poziomie 7 do nawet 10% przez najbliższych 5 lat – przekonuje Michał Pasieczny.

Podczas niedzielnej akcji sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyły się również dmuchane konstrukcje, z których dzieci mogły bezpłatnie korzystać, oraz stoiska gastronomiczne oferujące m.in. watę cukrową i lody.