Czwartek, 07 grudnia 2023

W Rumi powstanie kolejne zielone miejsce

Niezagospodarowana część działki zlokalizowanej w Rumi pomiędzy ulicami Malinową i Świętopełka, w sąsiedztwie placu zabaw, wkrótce przejdzie metamorfozę. W ramach inwestycji wartej blisko 750 tysięcy złotych powstanie niewielki park miejski o edukacyjnym charakterze. Prace mają się zakończyć najpóźniej w grudniu tego roku.

Powierzchnia przeznaczona pod inwestycję wynosi przeszło 2500 metrów kwadratowych. Najpierw teren zostanie oczyszczony z gruzu i odpadów, odchwaszczony i wyrównany. Następnie pojawi się drenaż i system automatycznego nawodnienia. Wykonana zostanie także 400-metrowa ścieżka spacerowa z przepuszczalnego kruszywa mineralnego.

Dużym elementem inwestycji będą trawniki i nasadzenia, łącznie przybędzie ponad 2000 roślin – w tym około 100 drzew liściastych (m.in. platany, jabłonie, głogi, buki, wiśnie i brzozy), przeszło 200 krzewów iglastych (m.in. jałowce i sosny), ponad 500 krzewów liściastych (m.in. róże i bukszpany, krzewuszki, hortensje, jaśminowce) oraz powyżej 1200 bylin i traw (m.in. miskanty, tulipany, bratki, hiacynty, szałwie, czosnki olbrzymie). Natomiast istniejące drzewa i krzewy zostaną uporządkowane.

W ramach inwestycji wykonane zostanie ogrodzenie z furtką, pojawią się także lampy oświetleniowe. Nie zabraknie również elementów małej architektury: stołów z siedziskami, ławek, stojaków na rowery, koszy do segregacji odpadów i dystrybutorów woreczków na psie odchody. Wykonawca zamontuje też stoły i tablice dydaktyczne umożliwiające wzięcie udziału w grze terenowej – jest to rozwiązanie znane mieszkańcom z ogródka edukacyjnego, który powstał w maju tego roku przy ulicy Katowickiej.

Co roku chcielibyśmy oddawać do użytkowania mieszkańców co najmniej jedną taką ekologiczną inwestycję. Chcemy, aby zielonych miejsc przybywało w różnych częściach miasta, żeby w każdej dzielnicy dostępna była przestrzeń przeznaczona do odpoczynku i rekreacji – mówi Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi do spraw inwestycji. – Z miejskich parków i ogródków korzystają wszystkie pokolenia, całe rodziny, a przy ulicy Malinowej będzie można dowiedzieć się więcej na temat segregacji odpadów. Głównie w tym celu montowane są tablice edukacyjne, które uczą i bawią. Im lepiej segregujemy śmieci, tym Rumia jest czystsza i piękniejsza, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w naszych portfelach i miejskim budżecie. Jako samorząd możemy przeznaczać zaoszczędzone środki na kolejne inwestycje i działania społeczne – podsumowuje.