Piątek, 31 marca 2023

Wskaż miejsce, w którym powinien powstać miododajny ogródek!

Urząd Miasta Rumi zdobył dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych na stworzenie maksymalnie dwóch ogrodów kieszonkowych. Potencjalne lokalizacje tych miododajnych stref mogą wskazywać mieszkańcy.

Projekt o nazwie „Miasto miodem płynące – pszczoła też rumianin!” skupia się na roli, jaką tytułowe zwierzęta odgrywają w środowisku naturalnym, dlatego też przewiduje założenie stref miododajnych, które będą wspierać warunki bytowania owadów zapylających. W powstających do połowy tego roku ogrodach bądź pasach zieleni pojawią się rośliny takie jak: szałwia, lawenda, krzewuszka, budleja Dawida, róża, kocimiętka, lipa czy brzoza. Nie zabraknie również elementów edukacyjnych i małej architektury.

To od mieszkańców zależy, gdzie powstaną miododajne strefy. Wystarczy do 25 lutego wysłać maila na adres: zielen@um.rumia.pl, wskazując propozycje miejsc, które mogłyby się zmienić w kieszonkowe ogródki. W zgłoszeniu musi się znaleźć co najmniej jedno zdjęcie oraz dokładny opis potencjalnego obszaru inwestycji. Należy pamiętać, że projekt może być realizowany tylko w przestrzeni publicznej, na terenie należącym do miasta.

Dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.