Wtorek, 16 lipca 2024
Ze zużytych firanek zrobią ekologiczne torby dla mieszkańców

Ze zużytych firanek zrobią ekologiczne torby dla mieszkańców

Pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Rumi chcą dać drugie, ekologiczne życie niepotrzebnym już firankom. Przyuczając podopiecznych do zawodu krawcowej, przerobią zużyty materiał na wielorazowe torby i wręczą je mieszkańcom. Ma to pomóc rumianom w rezygnacji z używania foliowych siatek. Akcja ruszyła w poniedziałek 27 stycznia.

Popularne foliówki zazwyczaj służą do pakowania niewielkich zakupów, a po kilkudziesięciu minutach kończą w śmietniku jako odpady. Mimo że folię łatwo jest porwać, to proces jej rozkładu sięga nawet kilkuset lat, co stwarza spore zagrożenie dla całej planety. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale i oszczędnościom.

Powinniśmy promować zamianę plastiku na produkty wielokrotnego użytku. Mamy bardzo dużo rzeczy w domu, którym możemy nadać drugie życie i przerobić. Cieszę się, że dzięki działalności CIS-u możemy te ciekawe pomysły realizować – mówi radna Anna Okrój, pomysłodawczyni akcji.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, miejska jednostka zachęca mieszkańców do udziału w akcji „Drugie życie firanki”. Pomysłodawcy przedsięwzięcia, oprócz zużytych tkanin, będą przyjmować także białe nitki i bawełniane sznurki. Wszystkie materiały posłużą do uszycia wielorazowych toreb, które ostatecznie zostaną wyłożone w sklepach na terenie miasta i rozdane mieszkańcom.  

W Centrum powstało już stoisko krawieckie, a dzięki wolontariuszom możemy realizować nasz pomysł. To pokazuje, że nasza jednostka może realizować wiele wspaniałych inicjatyw społecznych – podkreśla radna Karolina Rydzewska będąca jednocześnie koordynatorem CIS-u i organizatorem akcji.

Pierwsze wielorazowe torby zostały już uszyte, przeszły testy i pomyślnie zdały egzamin. Zdaniem koordynatora, są one trwałe, a na dodatek można je łatwo wyprać i wysuszyć. Nadają się do przechowywania suchych owoców i warzyw, pieczywa czy też produktów mącznych. Nie zajmują dużo miejsca, mają też ściągacz, a co najważniejsze – są zamiennikiem dla kilkudziesięciu albo nawet kilkuset jednorazowych siatek.

Wszelkie materiały, mające posłużyć do stworzenia wielorazowych toreb, można przynosić do siedziby Centrum Integracji Społecznej w Rumi (ul. Starowiejska 46), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Materiały będą także przyjmowane w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi (ul. Rodziewiczówny 10) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną także popołudniowe dyżury. Organizatorzy proszą, by przynoszone firanki były wyprane. Chętni mogą również pomóc w szyciu toreb.

Ze zużytych firanek zrobią ekologiczne torby dla mieszkańców